Prekrasan DS Automobiles DS7
Dostojan predsjednika!
POGLED IZVANA
Tko je danas s nama?
Automobil koji je vozio tada budućeg francuskog predsjednika Emanuela Macrona na inauguraciju. DS7 jedan je od čak 4 automobila koje DS trenutno ima u ponudi, uz DS3, DS4 i DS9. Konkretno, model na testu je DS7 iz 2019. godine u Chic paketu opreme.
Koje je boje i veličine?
Gabariti DS7-ice su, kako bi se reklo, ni vrit, ni mimo. Na našem tržištu koje ne vidi dalje od njemačkih automobila, ovo je dimenzija koja se nalazi između klasa. U dužini mjeri sitno ispod 4,6 metara, što je točno između recimo Audija Q3 i Q5 ili BMW-a X1 i X3. Htjeli bi reći kako je boja najbolji dio cijelog automobila, ali ovaj DS7, iako nije ‘napucan opremom’ ima veliki broj jako zanimljivih detalja. Narančasta mu stoji fantastično i definitivno smatramo da ako kupite ovaj automobil u 3 najdosadnije boje (crna, siva i bijela) bolje da ga ni niste kupili.
Kakva su svjetla?
Oh svjetla… znate li one animacije koje Audi projicira na zid? Ili onaj ‘ples’ koji Jeep ili Dodge rade? E pa DS ima jačeg aduta u rukavu. Stavljanje svjetlosnih animacija konkurenata u isti ring kao i ova DS svjetla je kao da dolazite s nožem za guljenje krumpira na mačevanje. Osim što su full LED i posjeduju famozne dinamičke žmigavce, ona se okreću svaki puta kada upalite/otključate automobil. Imajući na umu da je to, naravno, nemoguće objasniti riječima, u nastavku se nalazi video koji svakako morate pogledati i oplakati svoje halogenke.
Naravno, posjedovanje takvih svjetala nosi svoj teret. Prva rečenica kolege Kreše na svjetlosnu đusku bila je - ‘Kada to rikneeeeee!’, Koliko će to koštatiiiiii!’. Kraćim guglanjem otkrili smo da u ‘second handu’ situacija i nije baš tako strašna.
Kakvi su kotači?
Kotači su zimski. U promjeru imaju 18’’ što je po našem sudu za jedan broj premalo za DS7. Osim što se radi o automobilu koji je povećih gabarita, on je i dio vašeg modnog izričaja, tako da ste nekada spremni za kompromis kako bi pokupili koji pogled više. U svakom slučaju, ako vas ne smeta dimenzija kotača sa slika, neće vam ništa faliti da ih vozite cijelu godinu.
Hvata li poglede?
Poprilično smo sigurni da da. Osim što je neuobičajene boje i dizajna, djelomično nepoznatog proizvođača, a u isto vrijeme vrlo atraktivan oku, teško bi bilo zaključiti da ga baš nitko neće pogledati. Mi zasigurno svaki puta hoćemo, a rado bi ga gledali i u svojoj garaži.
POGLED IZNUTRA
Kakva su sjedala, volan i ručica mjenjača?
Interijer DS-a je iznimno dobro dizajniran i oku ugodan. Jedini dio koji odskače od pravila praktičnosti jest činjenica da su prekidači za prozore u sredini, oko mjenjača, kao u Opelima s kraja prošlog stoljeća. Sjedala su prekrivena tkaninom te udobna točno onako kako očekujete od DS automobila. Mali problem vidimo u razlici između vozačkog i suvozačkog sjedala. Vozačko ima podešavanja nagiba sjedišta na struju i potporu za koljena, dok suvozačko nema niti jednu od te dvije stvari. Ručica mjenjača je direktno došla iz Peugeota, a za volan nemamo nešto osobito za reći osim da je odrezan i multifunkcionalan.
Gdje mogu pospremiti stvari?
Pretinci nisu toliko mnogobrojni koliko su praktični i prostrani. Osim uobičajenih u vratima i ispred suvozača, tu je jako jako velika centralna konzola, pretinac ispred mjenjača u kojem je bežični punjač, mali pretinac iza mjenjača za mobitel i dva držača za čaše. Također, iznad glave vozača, gdje inače nalazimo ručku je pretinac za naočale.
Što ima zanimljivo od opreme?
Opremljenost je za klasu solidna, ali neće vas počastiti nikakvim osobitim luksuzima. Od opreme tu je 360 kamera s parking senzorima, samozatamnjujuće ogledalo, adaptivni tempomat, 3 zone klimatizacije, navigacija, paljenje bez ključa i osnovni set sigurnosne opreme. Pomalo smo razočarani jer nije imao grijanje sjedala jer smo to smatrali standardom, pogotovo u francuziću.
Situacija na stražnjoj klupi?
Fantastična. DS7 je straga iznimno prostran, i za noge i za glavu. 4 odrasle osobe bez problema će daleko putovati s jako dobrom razinom komfora. Za 5 osoba je ipak sam automobil preuzak. Poprilično smo sigurni da je prostraniji od svih konkurenata.
Prtljažnik?
Prtljažnik će primiti 555 litara stvari. Otprilike jednako kao GLC, X3 i Q5. Također, postoji dupli pod u koji bez problema ubacite policu kada vam smeta.
MULTIMEDIA
Kakva je i gdje se nalazi + kako se koristi?
Ekran multimedije nataknut je na centralni dio interijera, direktno ispod središnjih otvora za klimu. Ekran u dijagonali mjeri 12’’, a koristit ćete ju kombinacijom dodira po ekranu i dodira po tipkama osjetljivim na dodir koje se nalaze odmah ispod ekrana. Ekran je velik, pregledan i grafike su poprilično dobre. Funkcionalnosti nema previše, ali sve ono što vam treba je dostupno i brzo pronalažljivo.
Zanimljivosti?
Sustav sam po sebi ima nekoliko problema, tj. stvari za koje vjerujemo da potencijalni kupac treba znati. Pod brojem jedan nalazi se činjenica da ne postoji ‘home screen’. Znate ono kako recimo u Volkswagenu imate set ikonica kao na mobitelu ili kako u Kii i Hyundai-u imate ekran podijeljen na 3 ili 4 dijela preko kojih možete doći do nekih stavki u sustavu? E pa ovdje toga nema. Znači ili gledate radio, ili navigaciju ili jednostavno ugasite to i gledate u crnu fleku u centru interijera automobila. Druga stvar je klima. Klima je u potpunosti integrirana u ekran. Ako ju gledamo kao ekraniziranu klimu, možemo reći da je dobro izvedena i da se uvijek lako može doći do nje, ali uvijek je lakše i brže kada postoje fizičke kontrole.
Kako se mogu povezati?
DS ne kaska kada je riječ o tehnologiji povezivanja, Android Auto, Apple CarPlay i onaj neki Mirror Link su dostupni.
(Ne)obična instrument tabla?
Tabla je potpuno ekranizirana, s nekoliko različitih konfiguracija, ovisno o preferencama i potrebama vozača za informacijama. Malu zamjerku možemo imati na svjetlinu iste, s obzirom na to da je sve crno, možda je sama tabla malo premračna. Zanimljivo je da kada stojite, ne piše 0 (km/h) već 00.
TEHNIČKI PREGLED
Motor, mjenjač, pogon?
Ispod poklopca koji će u zraku držati hidraulika nalazi se 1.5 litreni turbodizelaš sa 130 konjskih snaga koji je vrlo česta pojava u nizu Citroena, Fordova i Peugeota. Motor, osim što izgleda poprilično maleno u prostoru koji mu je namijenjen zadovoljit će većinu korisnika. Pogon je na prednjim kotačima, a 8 brzina mijenja Aisin automatski mjenjač koji možemo nazvati amsterdamskom ku*vom u svijetu mjenjača. Nema tko ga ne koristi, Jaguar, Škoda, BMW, Volvo, Toyota…a kolega Krešo uporno tvrdi da ništ’ ne valja… Pokušajte ga razuvjeriti u komentarima na Facebooku…
Što nam kaže rezervoar?
U rezervoar ćete uliti 55 litara dizela, a potrošnju možemo klasificirati kao sasvim solidnu, pogotovo imajući na umu masu i aerodinamičnost. Autoput i brzu cestu možete očekivati oko 6 litara, dok je gradske vožnje ipak litricu - dvije više.
DOJAVE IZA VOLANA
TIjekom vožnje osjećat ćete se zaista ugodno iz par razloga. Prvo, unatoč tome što se radi o francuskom automobilu, stvari su više manje postavljene tamo gdje ih očekujete i rješenja su uglavnom sasvim logična. Vremena francuskih automobila koji imaju potpuno drugačiji pristup rješenjima u auto industriji su gotova i malo nam je žao zbog toga što više ne možemo očekivati ludosti poput Renault Vel Satisa ili Avantime-a.
Drugo, DS je vrlo udoban preko neravnina i svih drugih zamaka na koje ćete naići vožnjom po našim prometnicama. Preglednost je sasvim zadovoljavajuća, pogotovo kada vam pomažu kamere. Zadnje staklo nije baš najveće, ali mali prozori koji se nalaze iza zadnjih stakala svakako pomažu.
DS7 je automobil koji na vagu donosi oko tonu i pol, a pod haubom se nalazi 1,5 litreni dizelaš sa 130 konjskih snaga. Upravo to je i jedini potencijalni problem ovog automobila. Ako ste prosječan korisnik, treba vam prijevozno sredstvo od točke A do točke B, želite putovati sa stilom i želite se redovito okretati i gledati kako je lijep i smješkati mu se - ovo je savršen automobil za vas. Ako pak želite sve to, a noga vam je malo teža i živci kraći, svakako uzmite u obzir i jednu od jačih verzija, bio to dizelaš sa 180 konja koji bi trebao biti pun pogodak ili neki od benzinskih hibrida za koje se nadamo da nisu pretjerano žedni.
DS Automobiles pomalo je nepoznata marka na ovim prostorima pa zbog toga ljudi, pogotovo oni koji od nijemaca dalje ne vide, nisu pretjerano skloni uopće uzeti u obzir ovakav automobil bez da su mu dali i najmanju priliku. Možda DS ne donosi status kao što će donijeti BMW ili Mercedes, ali kao da vas kao potencijalnog kupca DS7-ice briga za taj status.
ZA PRAVO NJUŠKALO
Koje su mi alternative?
Zbog svojih pomalo specifičnih gabarita, primarno duljine, primarni konkurenti su mu Mazda CX-5, Toyota RAV-4 i eventualno Mercedes GLB. Što se ostalih proizvođača tiče, kao što smo naveli ranije, DS7 nalazi se točno između dvije klase, X1 i X3 ili Q3 i Q5, ali po nama zbog prostora u unutrašnjosti DS definitivno pripada segmentu X3 i Q5. Čak i Q7, s obzirom na to da je Q5 unutra krletka, iza ne bi ni djecu vozili koliko je skučeno.
Koliko košta?
Francuski luksuz koštat će vas 25.700 €, naravno, ako ste dovoljno sigurni u sebe da možete voziti automobil koji ima ‘Chic’ u nazivu.
Kako ga mogu nabaviti?
Klikom na…